Hakem Rehberi

Hakemlerin Sorumlulukları

Hakem Değerlendirme Süreci

Dergimizde Yayın Kurulu tarafından değerlendirilen araştırmalar (Araştırma makaleleri, çeviriler) çift taraflı kör hakemlik esası kapsamında alanında uzman hakemlerin incelemesine tabi tutulmaktadır.

Hakem, sistem üzerinden atandığı ve görevi kabul ettiği andan itibaren değerlendirme sürecinde “Hakem Değerlendirme Kriterleri”ni dikkate almakta yükümlüdür.

Makale ile ilgili diğer makale, eser, kaynak, atıf, kural ve benzeri eksiklerin tamamlanmasını işaret eder.

Hakemler, yazarlar tarafından alıntılanmayan ilgili yayınlanmış çalışmaları tanımlamalıdır.

Herhangi bir nedenle makaleyi incelemeyeceği durumunda derhal editörü bilgilendirmelidir.

Gizlilik

Hakem olarak incelemek üzere görevlendirildiği bir araştırmada yer alan bilgileri yayınlanmadan önce başkalarıyla paylaşmamalıdır.

Hakemler, inceleme için gönderilen çalışmaların yazarların özel mülkü olduğunu kabul eder. Bu durum inceleme davetini reddeden hakemler için de geçerlidir.

Değerlendirme yapan hakemlerin isimleri açıklanmaz/yayınlanmaz.

Dergimizde çift taraflı kör hakemlik uygulandığından makale dosyasında yazar/hakem bilgileri yer almaz. Hakem/yazarların dergi sistemine yükledikleri dosyalardan dosya bilgileri editoryal ekip tarafından silinmektedir.

Tarafsızlık

Hakemler incelediği araştırmaların yayımlanma kararında objektif olmalıdır.

Makale önerisi ile ilgili yorumlar tarafsız olarak yapılmalı ve yazarların makaleyi geliştirmek için kullanabileceği şekilde öneriler yapılmalıdır. Yazarlara yönelik kişisel eleştiriler uygun değildir.

Etik

Hakemlerin, değerlendirme sürecinin herhangi bir aşamasında çalışmada etik ihlal, intihal, vb. tespit etmesi halinde Editöre iletmesi gerekmektedir.

Çıkar çatışmaları

Hakem değerlendirmesi sürecinde herhangi bir çıkar çatışması ve uzmanlık alanı dışında atama durumu söz konusu olduğunda Editöre durumu arz etmesi ve gerekirse hakemlikten çekilmesi önerilmektedir.

Ücret

Hakemlere inceleme/değerlendirme işlemleri için herhangi bir ücret ödenmemektedir.